- parna destilacja
- stiskanje
- ekstrakcija s ogljikovim dioskidom
- ekstrakcija s organskimi topili
- ekstrakcija s florasolom
Glede na način način pridobivanja ločimo različne tipe rastlinskih esenc (izvlečkov ali eteričnih olj). Kateri način pridobivanja eteričnega olja se uporabi pa je odvisno od vsebnosti esence (aromatičnih snovi) v rastlini, ter iz katerega dela rastline pridobivamo eterično olje ali izvleček. Običajno se pridobiva eterična olja iz celih rastlin ali listov ter plodov redkeje pa iz posameznih delov rastline, naprimer iz cvetnih lističev (takšna eterična olja so zelo draga, saj zahtevajo veliko ročnega dela).
Parni destilator eteričnih olj |
Na drugi strani so najcenejša olja iz tistih rastlin, ki vsebujejo veliko aromatičnih snovi. Eterično olje pomaranče Citrus Sinensis (L.) , se običajno pridobiva s stiskanjem pomarančne lupine. Postopek pridobivanje se lahko zelo avtomatizira in čeprav je izkoristek pridobivanja eteričnega olja pomaranče nekje 0,3 do 0,5 % je cena relativno dostopna (maloprodajna cena 1 mL eteričnega olja pomaranče se giblje okoli 0,2 do 0,5 €). Letna proizvodnja eteričnega olja pomaranče pa je okoli 12,000 ton.
Eterična olja se običajno pridobivajo s parno destilacijo ali stiskanjem.
Shemmatski prikaz parne destilacije eteričnega olja |
S parno destilacijo se običajno pridobiva eterično olje sivke, evkalipta, rožmarina.
Pridobivanje eteričnih olj s stiskanjem je smiselno samo pri rastlinah, ki imajo veliko eteričnega olja. V praksi se uporablja samo pri agrumih (pomaranča, limona). Cenejša eterična olja agrumov so v bistvu stranski produkt proizvodnje sokov. Za boljša eterična olja pomaranče se uporabljajo lupine, ki so hladno stiskana. Ker so pri agrumih glavni vir eteričnega olja lupine plodov je zelo priporočljivo uporabljati bio eterično olje saj se običajno plodovi agrumov zelo pogosto obdelujejo s pesticidi in ostalimi fitofarmacevtskimi sredstvi.
Absolut ali izvleček esence se pridobiva s pomočjo ekstrakcije s topili, enfloracija (enfloraža), ektrakcijo s super-kritičnim ogljikovim dioksidom ali florasolom.
Problem pri absolutih (izvleček rastline iz organskimi topili) je da v absolutu vedno ostane majhen delež organskih topil, kar je seveda nezaželeno. Absoluti se običajno ne uporabljajo za terapevtske namene (aromaterapijo).
Sodobna naprava za ekstrakcijo s superkritičnim ogljikovim |
viri:
- spletna stran wikipedia
- knjiga popolni priročnik za aromaterapijo (knjiga je v angleščini)
- spletna stran dobavitelja eteričnih olj favn